Безпритульні собаки є однією з найголовніших проблем українських міст. Попри роботу волонтерів та організацій з відлову тварин, їх щороку стає дедалі більше. Звідки їх стільки?
Здавалося б, зайве запитання. Як звідки? Від тих же бездомних собак. Он їх скільки! Собака здатна народжувати кожні півроку. Частина цуценят при цьому може загинути: у мами може не вистачити молока, або буде занадто холодна зима, чи малюки не зможуть ухилитися від коліс… Міська вулиця повна небезпек. Але більшість цуценят залишаться, виростуть і так само почнуть народжувати нікому не потрібних нащадків. Але це лише одна сторона медалі. Дуже часто з’являються повідомлення про термінову допомогу колишнім домашнім тваринам: викинули, «забули», залишили прив’язаним і пішли, вивезли в ліс, вигнали через алергію, через те, що народилася дитина, через переїзд і так далі. І це лише мала частка випадків, про які стало відомо небайдужим! А скільки таких колишніх улюбленців бродить вулицями! І уявіть, що тендітному домашньому псу вдається вижити, і тоді він теж згодом включається в процес поповнення популяції «бездомників» та стає ще агресивнішим.
Але, на жаль, левова частка в потоці нових тварин на вулицях – за нащадками домашніх вихованців, господарі яких не вважають за потрібне нести за них відповідальність. «Заберіть цуценят до притулку, а то їх доведеться викинути», – це здається жахливим, але волонтери, які допомагають тваринам, чують такі фрази щодня. Причин може бути тисяча. Але суть одна-єдина: безвідповідальність по відношенню до своєї собаки, до її цуценят, до оточуючих. Такі власники собак відмовляються бачити зв’язок між п’ятьма чарівними карапузами від свого собаки і зграєю бездомних собак на вулиці. А зв’язок є. Коробки з цуценятами залишають на смітниках, у під’їздах, на ринках… І знову хтось загине від голоду чи холоду, а хтось виживе і через час сформує свою зграю.
Що робити з бездомними собаками?Знаючи основні джерела поповнення популяції вуличних собак, можна говорити про способи вирішення цієї проблеми. Аби кількість бездомних тварин знижувалася, потрібно боротися одночасно як з причиною, так і з наслідками цього явища. Як наслідок – ті бездомні собаки, які вже живуть на вулиці. У європейській практиці допустимі декілька способів боротьби з безпритульними собаками. Перший – безповоротний вилов. Він полягає в тотальному вилові всіх бездомних собак на вулицях і подальше розміщення їх у притулках без повернення на місце. Безсумнівною перевагою цієї методики є можливість у стислі терміни «очистити» вулиці від бездомних тварин. Але на один плюс є два серйозних мінуси. Перший – де розміщувати таку кількість тварин? Адже функціонування будь-якого притулку для собак вимагає чималих ресурсів: земля, комунальні послуги, харчування, ветеринарний догляд, робота персоналу і т.д. У Вишневому є притулок «В добрі руки», який працює на волонтерських засадах. Його представники чесно зізнаються, що не мають змоги утримувати всіх покинутих тварин. Вони їх відловлюють, лікують, стерилізують і знову випускають на волю. Тим паче, мало хто хоче брати у родину вже дорослу собаку: всі хочуть цуценя і бажано, аби воно не виросло у великого пса. Інший варіант – вилов-стерилізація-повернення.Саме за такою схемою діють вишнівські волонтери. «Ми використовуємо найбільш поширений спосіб. У нас є притулок, який утримують волонтери. Там є медичний пункт, де собак стерилізують, а потім повертають у звичне середовище. Ідея в тому, що вони не народжують нащадків та не дають займати своє місце репродуктивним собакам», – розповів начальник комунального відділу виконкому Олександр Волков.
Є й ті, які самостійно відстрілюють або отруюють бродячих тварин-догхантери. Зокрема, п’ятого червня у Голосіївському районі Києва невідомі отруїли 25 стерилізованих та чіпованих собак. Про це повідомила одна з активісток на своїй сторінці у Facebook. Дана тема викликала бурхливе обговорення у соцмережах та шквал невдоволення. Керівники комунального господарства Вишневого вкрай обурені таким ставленням до тварин: «Убивати, усипляти чи труїти собак ніхто не буде! Ми будемо застосовувати тільки гуманні методи. Не варто розрахувати, що якщо трапився неприємний інцидент, комунальники відразу підуть вбивати цю собаку. Такого не буде!», – наголосив Олександр Волков. Як би дивно це не звучало, але ми самі провокуємо безпритульних собак на агресію. Кінологи стверджують, що підгодована собака вибирає вас господарем і щоб вислужитися, захищаючи вас, може покусати перехожих чи ваших сусідів. Також вона може вимагати їжу агресивним способом. Слід мати на увазі, що собака, яка проявляла дружність і крутила хвостиком вчора, сьогодні може вкусити.
Звичайно, байдуже проходити повз голодного песика зможе не кожна людина. Варто запам’ятати: ви зробите більше користі для собаки якщо зателефонуєте у притулок чи знайдете для чотирилапого добрих господарів.
І на останок. Що робити, якщо вас все-таки покусав безпритульний пес. В першу чергу треба подбати про дезінфекцію рани. Найстрашніше, що вам загрожує – захворювання на сказ або інфекція. Вона передається при укусі зі слиною собаки, тому покваптеся одразу ж промити рану. Її потрібно тримати під струменем води якомога довше, використовуючи для дезінфекції господарське мило. Якщо є можливість, обробити перекисом водню, далі накласти стерильний бинт. Обов’язково необхідно звернутися в травмпункт за наданням медичної допомоги. Зараз традиційні «сорок уколів у живіт» замінює менш болюча вакцинація, і лікування обмежується 5-6 уколами в плече. Якщо проходите курс вакцинації від сказу, не можна перевтомлюватися, переохолоджуватися чи навпаки перегріватися. А також протягом півроку категорично не можна приймати алкоголь.
Автор: АННА ЛАПЕНКОВА
Источник:Новини Вишневого